Yazılar

adana diş hekimi

Digital Smile Design / Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Digital Smile Design / Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

 

Dijital Gülüş Tasarım Konsepti yani Digital Smile Design Concept kişinin gülümseme estetiği ile ilgili geliştirilebilecek unsurların dijital ve manual teknikler ile doğru olarak belirlenmesi ve yapılacaklara bu şekilde karar verilmesini sağlayan bir protokoller zinciridir. Yani her hasta için kişiye özel olarak en iyi tedavi seçeneğinin belirlenmesini sağlayarak herkesin hakettiği gülümseye sahip olması sağlanır.

 

Buna karşın son dönemde oluşmaya başlayan yaygın anlayış dijital gülüş tasarımının yapılacakların hastaya bilgisayarda gösterilmesini sağlayan bir program olduğu yönündedir. Fakat, her ne kadar yardımcı yazılımlar kullanılsa da Dijital Gülüş Tasarımı aslında uygulayıcı hekimin gülüş tasarımı konseptine uygun olarak yaptığı bir tasarımdır ve bu tasarım yapılacakların hastaya gösterilmesinin haricinde, dental laboratuvar ve hekim için de tedavi planlaması ve akışında büyük önem taşır.

 

Dijital Gülüş Tasarımı konsepti sayesinde hasta,

 

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Dijital Gülüş Tasarımı Konsepti’nde dişlere odaklanmadan önce yüz bütünlüğünü oluşturan göz, burun, dudak, ve çene pozisyonları ile bu bölgelerin birbirleriyle olan ilişkileri incelenir. Çünkü her ne kadar güzelliğin belli bir förmülü olmasa da neyi çekici olarak algıladığımız konusunda düşüncelerimizi yönlendiren evrensel olarak kabul görmüş temel prensipler vardır. Yüz ifadesi ve gülümseme bireyin kalitesini, gücünü işaret eder. Kişinin yüz şekli eğlenme, arkadaş canlısı olma, cömert olma, onaylama gibi duyguları kelimelere gerek kalmadan verebilir.

 

Bu prosedüre göre kliniğimizde hastalarımızın önceden belirlenmiş açılardan özel ışıklandırmalar ile fotoğraf stüdyomuzda yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoları alıyoruz.  Bu veriler kullanılarak evrensel olarak benimsenmiş altın oranlara göre kişinin gülümsemesini ve gülümsemesininin yüzünü oluşturan diğer yapılar ile 3 boyuttaki uyumunu bilgisayar ortamında ölçüpr ve değerlendiriyoruz. Buna göre kişiye özel en iyi tedavi seçeneği hataya yer bırakmadan belirlemiş oluyoruz.

 

Çoğu vakada ise tedavi sonrasında oluşacak olası gülümsemeyi sadece bilgisayarda değil aynı zamanda yapılacak dişlerin bir prototipini dişlere hiçbir dokunuş yapmadan dişlere uygulayıp hastaya kendi yüzünde gösterebiliyoruz. Böylece hastalarımızın dişleri yapıldıktan sonra tam olarak neyle karşılaşacaklarını ve dişlerinin yapılmasının onları ne kadar değiştirebileceğini göstermiş oluyoruz.

 

Örnek Vaka

 

 

 

 

Dijital Gülüş Tasarımı’nın Faydaları

  • Hekim her ne kadar tecrübeli olsa da detaylı analiz yapılmaz ise tedavi sonucunu doğru öngöremeyebilir. Dijital gülüş tasarımı konsepti ile hatalı planlamaların maksimum seviyede önüne geçilmiş olunur.
  • Hekim ile hasta iletişimi kolaylaşır, hasta ne istediğini tam olarak anlatabilir. Yanlış anlaşılmalara bağlı olarak ortaya çıkabilcek istenmeyen süprizler engellenmiş olur.
  • Kişiye özel çözümlerle daha yüksek memnuniyet
  • Dişler tüm yüz gözönüne alınarak yapıldığı için yüzle uyumlu olurlar dolayısı ile doğal görünüm sağlanır
  • Dişlerden aşındırma yapılması gereken vakalarda tam olarak nereden ne kadar aşındırılması gerektiği bilindiği için dişlere gereksiz zarar verilmemiş, dişler korunmuş olur.
  • Dişeti şekillendirmesi gereken durumlarda maksimum simetri sağlanır. Dişler arası ve gülümseme esnasında görünen dişeti en estetik şekilde ayarlanır.
  • Geleneksel olarak sadece dişleri gören diş laboratuvarları dudak hattı veya yüz simetrisi(çene, göz, dudak) hakkında bilgi sahibi değildirler. Diş laboratuvarları hastanın hekim tarafından Dijital Gülüş Tasarımı konsepti ile detaylı ölçümleri yapılmış fotoğrafları ve videolarına erişerek hekim ile daha iyi iletişim kurabilirler. Bu sayede laboratuvar hekim ve hastanın ne istediğini çok daha iyi anlar ve dolayısı ile çok daha yüksek kalitede iş çıkarabilir.

 

Dijital Gülüş Tasarımının Dezavantajları

  • Tedavi planlaması çok daha detaylı yapıldığı için fazladan bir ziyaret gerektirebilir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'tan Bize Yazın
İletişim
Yol Tarifi